Naujienlaiškio registracija:


Kumščio taisyklė

2007-11 ,,Laima”

Kumščio taisyklė

 

Metant svorį padeda ir detalus dienos planas, ir baudos, ir vizualizacija, ir Zodiako ženklas, – teigia individualių mitybos ir fizinių krūvių programų sudarytoja Edita Poškaitienė.

– Per kiek laiko susiformuoja naujas įprotis?

– Manoma, kad jei dvidešimt vieną dieną darysi tą patį veiksmą, jis taps įpročiu. Tai galioja ir mėginant prisiversti rytais pasimankštinti, ir paskutinį kartą valgyti šeštą valandą vakaro. Tačiau aš visada siūlau žmogui, panorusiam atsikratyti svorio, aklai nesivadovauti kažkokia taisykle kaip aksioma ir paisyti savo dienos režimo.

Jei jūs vakarais rašote ir einate miegoti apie pirmą nakties, drausdama sau valgyti po šeštos valandos rizikuojate būti sudirgusi, įsitempusi ir nedarbinga. Aptardami mitybos planą būtinai aiškinamės su žmogumi įvairius jo gyvenimo būdo niuansus, tarp kad naujų mitybos ir mankštinimosi įpročių formavimas nebūtų varginantis. Aišku, idealu būtų atsisakyti ilgo vakarojimo: jei žmogus eitų miegoti dvidešimt antrą, o keltųsi šeštą ryto, jis geriau pailsėtų ir labiau rezonuotų su gamtos ritmais, t.y. būtų sveikesnis. Juk tada atsirastų laiko nueiti iki darbo pėsčiomis, o tai puiki pramankšta kūnui. Laiko nėra, kai žmogus papuola į netikusių įpročių tinklą ir nebesuvokia, jog racionaliai sudėliojus dienotvarkę ir jos, naujos, sąžiningai laikantis, situaciją galima pakeisti iš esmės.

– Žmogus sako: mieloji, kasdien turiu tiek reikalų, kad net papietauti nėra kada, o jūs tikinate mane, kad iš kažkur paimsiu laiko pasivažinėti dviračiu?!

– Paklausiu jo: o į tualetą leidžiate sau nueiti? Nes neleisti sau papusryčiauti ir papietauti reiškia nepaisyti elementarių organizmo poreikių. Iš kur tie nutįsę labai užsiėmusių verslininkų pilvai? Vakare prisikerta už visą dieną – štai ir rezultatas.

– Labai puiku, kai šalia yra kažkas, pamokantis, kaip keisti savo gyvenimą. Bet iš kur imti valios laikytis tų patarimų, kai tokio vadovo nėra šalia?

– Padeda pavalandžiui, kaip vaikų darželyje, sudaryta ir ant popieriaus surašyta dienotvarkė. Ataskaita mokytojui apie pasiektą rezultatą kas savaitę taip pat disciplinuoja. Šitaip atsiranda gera galimybė sekti, ar svoris krenta taip, kaip reikia. Štai neseniai paskambino moteris ir pasigyrė, kad per aštuonias dienas numetė šešis kilogramus. „Per daug, matyt improvizavote?“ – klausiu. O ji, bulvių maniakė, pasirodo, nevalgė bulvinių patiekalų, nors kai sudarinėjome valgiaraštį, buvau įtraukusi juos, kad moteris nejustų streso. Greičiausia bulvės, nors ir labai mėgstamos, jai netinka – jų atsisakius medžiagų apykaita labai paspartėjo. Dar vienas geras būdas susilaikyti nuo pagundos – baudos grėsmė. Kai kurie panorę sulieknėti, žinodami, kad jiems trūksta valios, patys prašo jas skirti. Kai žmogus kelis kartus iš eilės kaip reikiant papluši sporto salėje arba patuština piniginę, reikalai pasitaiso. Su vienais tenka labai švelniai kalbėtis, o kitiems galima tiesiai į kaktą rėžti. Visada sakau: svorio metimas – labai individualus dalykas. Aš net į astrologinį žmogaus ženklą atsižvelgiu. Žinokit, įsitikinau, kad Zodiako ženklų charakteristikos gali pagelbėti iš anksto numatyti, kaip žmogui seksis vykdyti programą. Dar du išmėginti būdai neatsidaryti šaldytuvo durų: pirmas – išgerti vandens, nes gali būti, kad kai kažko norisi, organizmui trūksta skysčių, o ne maisto, antras – paskambinti draugui ir „užšnekėti“ tą ramybės neduodantį norą pripildyti skrandį.

– Vienos užsienietiškos TV laidos, kurios dalyviai metė svorį, vedėjai, kad paakintų tęsti pradėtą kovą su kilogramais, pasinaudojo druska kaip vaizdine priemone. Išrikiavo dvidešimt kilogramų – štai, pažiūrėkit, kiek ant savęs nešiojotės! Gal kiekvienam, mėginančiam sulieknėti, vertėtų tokį stimulą namie laikyti?

– O kodėl gi ne? Esu prisidėjusi prie panašios lietuviškos laidos „XXL“ – kūriau valgiaraščius „mėlynųjų“ komandai. Labai smagu, kad laimėjo būtent jos atstovas. Būdų motyvuoti save daug, tereikia pasitelkti fantaziją. Tarkim, galima sukelti pasišlykštėjimo jausmą. Paprašau, kad žmogus nusirengtų, atsistotų prieš veidrodį ir pasakytų, kuri vieta labiausia erzina. Tada pasiūlau įsivaizduoti tokio pat dydžio kiaulienos gabalus parduotuvės vitrinoje… Įsitikinau, kad panaši vizualizacija būna veiksminga.

– Moteris pasižiūri į jus ir pagalvoja: bepigu jai kalbėti, turbūt niekada gyvenime neturėjo nė vieno nereikalingo kilogramo…

– Kai man buvo devyniolika metų, svėriau dvidešimt kilogramų daugiau nei dabar. Tada pirma kartą perskaičiau, kad taisyklingas maisto derinimas labai padeda lieknėti. Nutariau pamėginti ir įsitikinau, kad maisto derinimas – vienas kertinių akmenų atsikratant svorio. Jei norite pasiekti rezultatą, pamirškite tradicinius sumuštinius, mėsą su bulvėmis, makaronais ar ryžiais. Populiarūs vakarėlių užkandžiai – gardūs vieno kąsnio sumuštinukai, įdaryti krepšeliai – atomas organizmui.

– Ką geriau valgyti pusryčiams, o ką vakarienei, jei turėsime galvoje baltymus, angliavandenius ir riebalus?

– Angliavandenių turtingą maistą – duoną, sausus pusryčius, košę – patartina valgyti pirmoje dienos pusėje, nes per antrąją pusę dar turime galimybę sudeginti iš jo gautas kalorijas, kurios, jei nesunaudojamos kaip energija, virsta riebalais. Vakarienei, mano manymu, labiausiai tinka daržovių salotos, troškiniai, neriebi mėsa, žuvis su daržovėmis, varškė. Kiekvienas turėtų pasirinkti, kas jam priimtiniausia, tik reikėtų laikytis šios universalios taisyklės: vienu prisėdimu į skrandį patartina įdėti maisto kiekį, ne didesnį nei jūsų sugniaužtos rankos kumštis. Jei valgote tik žalių daržovių salotas – galima daugiau.

– Lieknėjama dėl grožio, dėl sveikatos… Kokį motyvą jūs dažniausiai girdite?

– Seniau moterys dažnai prisipažindavo, kad norėtų numesti svorio siekdamos patikti priešingai lyčiai. Dabar vis dažniau girdžiu, kad jos tai daro dėl savęs. Pirmiausia – kad sau patiktų, sveikata – paskui. Taip jau yra: kol nesuriečia, grožis būna svarbiau už sveikatą.

 

 


Atsakyti

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *