Naujienlaiškio registracija:


Mėtanti kilogramus

,,Nuo iki” 2007-11

Mėtanti kilogramus

 

Tekstas: Gedas Saročka-Žvyras

Foto: asmeninis E. Poškaitienės albumas ir „Ciklopas“?

Nuo užpakalio numesti kilogramą lašinių nelengva, bet malonu. Edita Poškaitienė (37 m. aerobikos trenerė, kūno statybos instruktorė, mitybos specialistė, LNK realybės šou „XXL“ nugalėtojo mitybos patarėja) tai patyrė savu kailiu. Dabar ji padeda kitiems. Jos klientų vidutinis tempas – minus keturi kilogramai per mėnesį. Be dietų, be hantelių, be papildų, be skausmo.

 

Lietuviai tunka

„Šlykščiai skamba žodis „nutukimas“, tačiau esu priversta jį vartoti vis dažniau. Kasdien matau storus žmones gatvėse, sporto klube, susibūrimuose, koncertuose. Antsvoris ir lietuviui jau tampa problema.

Nereikalingi lietuvio kilogramai atsirado tik dėl patogaus, konfortabilaus ir sėslaus gyvenimo. Seniau būras lietuvis keldavosi kartu su saule, pašerdavo gyvulius, išmėždavo mėšlą, spėdavo prižiūrėti vaikus, kurių buvo ne 1 ir ne 2, o 8 – 12. Visus pamaitindavo, išplaudavo lėkštes, aslą. Valgydavo irgi ne tiek, kiek norėdavo, o tiek, kiek įdėdavo. Svoris neaugdavo natūraliai: žmogus judėdavo visą dieną, pavargdavo, organizmas sunaudodavo viską, ką gaudavo.

Dabar laikai patogūs bujoti antsvoriui: per dieną sėdime automobilyje, darbe, namuose su distancinio valdymo pultu. Buities darbus už žmogų dirba buities technika. Paradoksalu, bet tai kenkia sveikatai. Pradėkime sportuoti. Bent judėti!”

Lietuviai tuks?

Problemos sprendimo būdai paprasti. Pradžioje nereikia net sporto klubo. Užtenka ėjimo, bėgimo. Rekomenduoju trumpoms distancijoms atsisakyti automobilio. Tai paprasti geri dalykai, prie kurių esame įpratę, bet kurių sunku atsisakyti. Sunku atsisakyti, nes teisinamės, kad skubame.

Šiuolaikiškai skubantiems yra sporto klubas, prestižiniai-madingi sportai, kaip lauko tenisas, jojimas, kaitavimas, šaudymas. Svarbiausia, kad žmogaus dienoje atsirastų judesys. Tam nereikia atsisakyti nei mobilaus telefono, nei pultelio, nei skalbyklės.

Bjaurusis ančiukas

Paauglystėje buvau labai apkūni. Kūno kultūros pamoka buvo pati nemėgstamiausia, nes turėjau viršsvorio ir man joje niekas nesisekdavo. Normatyvai ir reikalavimai man buvo svetimi. Darydavau viską, kad nenueičiau į tą pamoką. Toks buvo mano pirminis santykis su sportu.

Tačiau mėgau šokti. Nekreipdama dėmesio į apkūnumą ir nukarusį pilvą šokau nuo 5-erių metų. Kaip visoms būna, atėjo laikas, kai pati sau nusibodau, iš manęs labai stipriai pasišaipė, praėjau daryti išvadas: reikia keistis. Neišmaniau, ką reikia daryti, ėmiau eksperimentuoti su savo kūnu. Laikiausi įvairiausių dietų, nors jos tuo metu nebuvo populiarios. Apie jas sužinodavau iš draugių, tetų, viską išbandydavau – savimi patikrinau labai daug ir įvairių svorio metimų dalykų. Ekstremaliausia, ką išbandžiau, buvo 7-ių dienų bado dieta: vartojau tik skysčius – vandenį, arbatą, kavą. Nusprendžiau, kad tai yra didžiausia nesąmonė, kokią kada nors moteris yra sugalvojusi. Jaučiausi lengviau, bet neatsikračiusi visko, ko norėjosi atsikratyti. Tada nusprendžiau, kad man gali padėti sportas, o šalia jo ir mityba. Rezultatas mane tenkino: per metus numečiau 19 kilogramų.

Mano sportu tapo aerobika. Tai buvo artimiausia šokiui. Ėjau į sporto klubą, sportavau, taip užsikabinau, kad net pakeičiau specialybę: iš pradinių klasių mokytojos tapau aerobikos trenere. Supratau, kad jei liksiu dirbti mokytoja, iš savęs nenulipdysiu tokios, kokios norėjau.

Gulbė

Man atrodo, kad tai, ką aš dariau norėdama atsikratyti viršsvorio, yra primityvu ir labai paprasta. Išnaudodavau besiliejančią energiją ne sėdėdama ir žiūrėdama serialus ar skaitydama knygą, o lankiausi sporto klube. Pratinant kūną užtenka sportuoti tris kartus per savaitę. Apribojau mitybą ir derinau maisto produktus. Rezultatas geras – pusantro kilogramo per mėnesį. Ir taip visus metus, kol pasiekiau svorio stabilizavimosi ribą: valgiau tiek, kad organizmui užtektų, o krūvį pasiskyriau tokį, kad kūnas per dieną sudegindavo viską, kas nereikalinga. Tai dariau sistemingai, be švenčių, be nuolaidų sau, be pašalinio torto kąsnio. Man reikėjo rezultato. Turėjau tikslą ir viziją – matyti save kitokią.

Mama irgi gulbė

Kai su savimi išbandžiau viską, kai ne tik teoriškai per ir praktiškai suradau optimaliausius sveiko svorio metimo būdus, kai jau buvau gerokai pažengusi, jaučiausi nebe naujoke šioje srityje, mamai labai pablogėjo sveikata. Ji pradėjo iš medikų tempti šūsnimis įvairiausias pažymas, kad kažkas negerai su kepenimis, inkstais, širdimi, sąnariais: vos ne mirti laikas. Na ir kartą pasakiau mamai: „dabar kiaušinis mokys vištą teisingai maitintis“. Sudariu mitybos planą, kadangi skaudėjo visus sąnarius, daviau sąrašą elementarių pratimukų. Laikydamasi mano nurodytos dienotvarkės ji numetė 25 kilogramus per pusę metų. Pagerėjo sveikata, mama atsigavo neatpažįstamai, pradėjo vaikščioti į pagyvenusių žmonių diskotekas, persiuvo visą rūbų garderobą.

Teoretikė ir praktikė

Negaliu vadintis dietologe, nes neturiu reikiamo dokumento, tik daugybę sertifikatų, patvirtinančių, kad šią sferą išmanau. Vadinu save mitybos specialiste, aerobikos trenere, kūno statybos instruktore. Domėjimas aerobika ir kūno grožiu nukreipė mane ir į kultūrizmą. Labai įdomu buvo stebėti ir išmokti, kaip kuriamas taisyklingas kūnas. Besimokant kilo idėja padirbėti su savo kūnu. 2002-siais metais sudalyvavau Lietuvos kultūrizmo čempionate. Patekau į finalą, likau penkta, tačiau rezultatu buvau patenkinta, mat pirmąsias vietas užėmė profesionalės – pasaulio ir Europos čempionės.

Kai treniruoju žmogų, dažnai jis manęs paklausia, ką valgau, kad taip atrodau. Tai privertė gilintis į mitybos paslaptis. Šalia mitybos – dietologija. Sportas, mityba, kūno statyba ir dietos – betarpiškai susiję komponentai siekiant optimaliausio rezultato savam kūne.

Beveik auklė

Treneris – būtinas norint pasiekti norimą rezultatą ir jį išlaikyti. Daugelis turi tikslą, turi viziją, bet nežino, kaip pasiekti norimą rezultatą. Tam reikia žmogaus, kuris žino tinkamą kelią, kuris klausimų pagalba pažintų žmogų, jo norus, gyvenimo būdą, tempą, įpročius ir sudarytų jam vienam tinkamą mitybos-judėjimo programą.

Būna, ateina klientas ir sako: „Noriu numesti 10 kilogramų per savaitę.“ Tai įmanoma, bet ar sveika? Klausiu, kodėl reikia tokio rezultato, ar verta aukoti. Žinau, bet nesakau, kaip tai padaryti. Pirmiausia nuraminu, atvedu į protą ir įtikinu, kad to neverta daryti, tempas turi būti lėtesnis.

Padėdama pas mane atėjusiam žmogui stengiuosi pamatyti jo vidinę būseną. Svorio metimas – tai ir psichologinis darbas. Kartais žmogus mano klientu tampa tik todėl, kad jo draugas sportuoja, būna, moterys ateina tik todėl, kad paliko vyras. Tada su žmogumi dirbu ir psichologo darbą. Sportas – pats savaime yra psichologas. Aš tik nukreipiu reikiama linkme, kad klientas jaustųsi saugiai ir siektų progreso tobulindamas kūną.

Kilogramas per savaitę

Normaliam žmogui nekenksmingas sveikatai kūno masės mažinimo greitis yra 1 kilogramas per savaitę. LNK realybės šou „XXL“ nugalėtojas Donatas per 12 savaičių atsikratė 43 kilogramų. Atrodo, per daug, bet šiuo atveju tai galiu pavadinti išimtimi taisyklėje. Donatas turėjo nesveikai didelį viršsvorį. Jo maisto daviniai iki realybės šou buvo taip pat nesveikai dideli. Jis nesportavo, laisvalaikiu jis mokėsi, studijavo, jo užduotis buvo sėdėti ir gerai atlikti protines užduotis. Kada jis pradėjo sportuoti, svoris nuo jo pradėjo tiesiog akyse „tirpti“. Pradėjęs maitintis pagal naują mitybos planą skrandis susitraukia vidutiniškai per tris paras. Tas pats atsitiko su Donatu. Kad nebūtų laiko galvoti apie maistą, Donatą apkrovėme papildoma veikla – tokiomis dienomis svarbiausia metančiajam svorį turėti ką veikti ir negalvoti apie maistą.

Laikydamasis plano Donatas sveikai atsikratė 35 kilogramų. Nevartojo nei šlapimą skatinančių, nei maisto papildų – viskas buvo atliekama sąžiningai ir labai skrupulingai. Vienintelė papildoma priemonė, kurią jam pasiūliau, buvo masažas. Masažas suaktyvina medžiagų apykaitą, limfosistemą, todėl greičiau dega kalorijos.

Patarimai kasdienai

Nedarykime iš savęs šiukšlių dėžės, negailėkime išmesti maisto likučių. Lietuvoje žmonės per daug skaičiuoja: nesuvalgo vaikas – pabaigia mamytė, nesuvalgė vyras – užbaigia šeimininkė ir t.t.

Nereikia kažko atsisakyti iš maisto. Porcijas mažinti galima, bet maistą valgyk kaip valgęs, tik derink. Kas dera? Dera mėsa ir daržovės, žuvis ir daržovės. Ryžiai ir daržovės, ryžiai ir žuvis. Ryžiai nedera su mėsa. Kategoriškai rekomenduoju atsisakyti lietuviškų sumuštinių: duona, sviestas, sūris, kumpis, daržovės. Šie komponentai tarpusavyje nedera.

Pati valgau tris-penkis kartus per dieną, sveikiausia – reguliariai. Skysčių gėrimas – individualus reikalas. Geriausia – iki dviejų litrų per parą. Geriant daugiau, nesinori valgyti, bet po to reakcija gali būti nepageidaujama – padidėja skrandžio talpa.

Po foto:

„Esu prieš skrandžio mažinimo, riebalų nusiurbimo ir panašias operacijas. Tai neleistinas kūno darkymas. Jei sugebėjai save natūraliai ištampyti, reiškia, gali taip pat ir sutraukti.“

„Masažas irgi padeda mažinti svorį“.

„Per 8 metus nebuvo žmogaus, kuris dirbdamas su manimi neatsikratytų norimo svorio“.

Išnaša:

„Nustokime būti šiukšliadėžėmis ir kimšti į save viską, kas papuola. Išmeskime maisto likučius į tikrą šiukšlių dėžę, o ne į save.“

 

 


Atsakyti

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *